Ako vyvážiť stravu psieho miláčika?

pes

Smutné psie oči túžiace, aby sme sa s nimi podelili o svoj obed. No odmietnuť? Nech máme k svojmu zvieraciemu priateľovi akýkoľvek silný vzťah, tak si musíme uvedomiť, že aj on sa stravuje len preto, aby prežil a nežije preto, aby len jedol. Dokonca taká čokoláda môže byť preň i smrteľná. Dospelý pes nad deväť mesiacov by mal prijímať potravu raz denne. Je prípustné túto dennú dávku rozdeliť do viacerých. Malé druhy psov majú totiž menší žalúdok a naraz toho zjedia menej. Ak nám záleží na trávení nášho psa, tak ho kŕmime predpísanou dávkou rozdelenou na dvakrát. Čo sa týka šteniat, tak tie potrebujú o niečo viac potravy. Konkrétne tri a viac jedál denne. V šiestich mesiacoch začíname postupne deliť jedlo do dvoch denných dávok. Je potrebné zdôrazniť, že s chorými psami zaobchádzame rovnako ako so šteňatami, t.j. tri menšie dávky denne. Choré zviera často odmieta tuhú potravu. Vtedy mu ponúkneme mäsový vývar. Zvláštnou kategóriou sú aj kotné zvieratá – potrebujú až o 50% viac potravy. Špeciálnu diétu je dobre konzultovať s veterinárom.

Dnešný trh je pestrý svojou ponukou pre zvieracích miláčikov. Nie však každé propagované jedlo musí byť skutočne aj dobré pre zviera. Pre istotu sa vždy uistíme, či strava obsahuje proteíny, ktoré sú nevyhnutné pre rast a obnovu tkanív. Nemenej dôležitý je aj obsah mastných kyselín (na lesk srsti). Sacharidy v potrave zase zabezpečujú zaplnenie čriev a zlepšujú peristaltiku. Jesť málo a často je osvedčeným pravidlom pre staršie psy. Keď má pes viac ako dvanásť rokov, tak jedlo sa preň stáva akýmsi rituálom- hlavnou udalosťou dňa. Potravu podávame v izbovej teplote. Nikdy neriskujeme podávanie potravy, ktorá prekročila záručnú dobu alebo sa nám nejako nepozdáva. Neodporúča sa kŕmiť psa krehkými kosťami, ako sú kuracie, lebo sa ľahko spriečia. Ak pes odmieta potravu dlhšie ako 24 hodín, tak je nutné poradiť sa s veterinárom. Pre porovnanie: veľmi malý dospelý pes ( Yorkshirský teriér – asi 5kg) potrebuje 210 kalórií. Konzervované mäso mu podávame v množstve 105 g, polosuchú stravu 70 g a suchú 60 g. Obrovský dospelý pes ( Bernardín – asi 80 kg) potrebuje okolo 2800 kalórií. Konzervované mäso by malo preto predstavovať 1400 g, polosuchá strava 900 g, suchá tak isto 900 g.

Mäso predstavuje väčšinu nutričnej potreby psa. Avšak pes nie je len mäsožravec. Ak uprednostníme čerstvú potravu pred konzervovaným krmivom, musíme kombinovať mäso s obilninami, zeleninou, cestovinami a ryžou, ktoré obsahujú proteíny, sacharidy, tuky, vitamíny a minerály. Miešané vajcia sú napríklad výbornou výživou pre veľmi mladé alebo zotavujúce sa psy. Cestoviny je potrebné ochutiť, no sú kvalitným zdrojom sacharidov. Ako súčasť dobre vyváženej stravy ponúkame psovi varenú zeleninu. Kompletná polosuchá strava obsahuje trikrát viac kalórií ako konzervovaná. Má vysoký obsah cukrov, preto je vhodná pre psy s vyšším výdajom energie a určite nie pre diabetické psy. Vitamíny a minerálne látky sa podávajú v podobe vápnikových a vitamínových tabletiek, či kostnej múčky ( tá sa odporúča kupovať sterilizovaná). Základom vyváženej stravy však zostáva vek, hmotnosť a výkon psa.

Žiadne komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *