Ako sa vyrábajú husle?

husle

Husle sú sláčikový nástroj, ktorý má štyri struny. Tie sú ladené v čistých kvintách: g, d¹, a¹, e². Z husľových nástrojov, do ktorej patria aj viola a violončelo, sú husle najmenšie.

Predchodcom huslí je stredoveká rubeba (rebec, rebeka), ktorá je zas nástupcom arabského rabábu. Prvé husle začali vznikať a vyrábať sa na začiatku 16. storočia v Taliansku. Žiaden exemplár sa z tej doby nezachoval, ale ich tvar sa uchoval na kresbách z tohoto obdobia. Prvé moderné husle pravdepodobne zhotovil Andrea Amati na objednávku rodu Medici. Tí ho požiadali o zhotovenia nástroja vhodného pre pouličných hudobníkov. Následne sa husle stali veľmi obľúbenými vo všetkých spoločenských vrstvách a rozšírili sa po celej Európe. Tvar huslí sa od 16. storočia takmer nezmenil, až na malé zmeny v ich konštrukcii.

Trup huslí tvoria dve mierne prehnuté dosky, na okrajoch spojené s lubmi(bočnicami). Horná doska sa najčastejšie vyrába zo smrekového dreva, luby a spodná doska sú zasa zhotovené z javora. Na hornú dosku sa vyrežú dva otvory v tvare písmena f, ktoré sa nazývajú aj otvory ef. Tie potom umožňujú lepší prenos zvuku zvnútra huslí a taktiež ovplyvňujú tvar ohybu veka. Zo spodnej strany veka, pod strunou g, sa pripevnení drevená lišta (basový trámec), ktorá pomáha prenášať nízke frekvencie na vrchnú dosku. Duša sa vkladá medzi obe dosky pod strunu g a prenáša zas vysoké frekvencie z hornej dosky na spodnú. Duša tiež zabraňuje prehnutiu oboch dosiek dovnútra. Na ľavú stranu veka sa pripevňuje podbradník pre väčší komfort pri hraní.

Krk huslí sa vyrába z rovnakého dreva ako spodná doska a luby. K jeho vrchnej časti sa pripevňuje hmatník z ebenového dreva. Pri lacnejších nástrojoch sa vyrába z lacnejších druhov dreva a len sa zafarbí na čierno. Na koniec krku sa nasadzuje količník, ktorý je zakončený slimákom. Struny sa ku količníku pripevňujú štyrmi kolíčkami a vedú cez malý pražec, čo je začiatok hmatníka, ponad hmatník cez kobylku do strunníka.

Kobylka, ktorá prenáša vibrácie strún na trup huslí, sa vyrába z javorového dreva. Slúži aj ako akustický filter, čím obmedzuje niektoré frekvencie strún, ktoré by zhoršovali tónové vlastnosti huslí. Aj malá odchýlka v umiestnení kobylky zapríčiňuje výraznú zmenu charakteru tónu huslí.

Strunník sa vyrába z dreva, kovu alebo plastu. Pripevňujú sa naň konce strún. Zo spodnej časti strunníka vedie vlákno. To je pripevnené k žaluďu, ktorý zabezpečí, že sa strunník nedotýka hornej dosky huslí. Na strunník sa môžu taktiež pripojiť kovové dolaďovače, ktoré pomocou skrutkového mechanizmu umožňujú presnejšie naladenie.

Hlavnou súčasťou sláčika je drevený prút a vlásie z konských vlasov z chvosta. Tie sa napínajú medzi špičkou sláčika a žabkou. Vlásie sa dá povoľovať a napínať pomocou skrutky, ktorá posúva žabku. Pri lacnejších typoch sláčikov sa namiesto dreveného prútu používa prút z uhlíkového vlákna.

Husľové struny sa pôvodne vyrábali z ovčích čriev. Dnes sa takéto struny používajú iba výnimočne. Moderné struny sa skladajú z jadra, ktoré je tvorené syntetickým alebo kovovým vláknom (oceľové, hliníkové, strieborné, chrómové, titánové,…).

Posledný krok výroby je lakovanie huslí. Lak chráni husle pred mechanickým a chemickým poškodením a plní tiež estetickú funkciu. Existuje množstvo receptúr na prípravu lakov, ale hlavnou zložkou je vždy prírodná živica, ktorá sa namáča v oleji alebo etanole.

Dĺžka štandardných huslí je približne 58 centimetrov. Pre deti sa používajú menšie husle, označované ako: 1/16, 1/8, 1/4, 1/2 a 3/4.

Pre výber vhodnej veľkosti huslí platí jednoduché pravidlo. Ak má huslista husle pod bradou, musí dlaňou ľavej ruky dosiahnuť na koniec slimáka tak, aby si videl na konce prstov, ale zároveň nesmie mať úplne vystretú ruku.

Žiadne komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *