Ako fungujú farby pri zariaďovaní bytu, domu… ?

3-indian-tents-1550508

Bývanie je priestor v ktorom by sme sa mali cítiť príjemne a preto by sme k jeho zariaďovaniu nemali pristupovať unáhlene. Aj tu platí staré známe porekadlo, „Dva krát meraj a raz rež!“

Pri zariaďovaní bytu je veľmi dôležitý správny výber farieb . Pretože ich optimálnym použitím môžeme priestor okolo seba opticky zmenšiť, zväčšiť, vytvoriť teplejšiu atmosféru v chladnejších priestoroch, dosiahnuť pocit čistoty alebo zútulniť…

Ak chceme kombinovať farby čo najlepšie, mali by sme pochopiť ich vzájomné ovplyvňovanie. Každá farba sa skladá z troch základných farieb červenej, modrej a žltej (sú tzv. primárne farby). Sú to zároveň jediné farby, ktoré sa nedajú namiešať spojením iných farieb. Ak pridáme k týmto farbám čiernu vytvoríme tzv. tmavší odtieň a naopak pridaním bielej vznikne tzv. svetlejší nádych. Čierna, biela, hnedá a sivá sú tzv. neutrálne farby. Môžu sa použiť ako pozadie pre iné farby alebo ich môžeme primiešať k inej farbe, aby sme zmenili jej tón. Ďalej poznáme tzv. terciálne farby, je to rovnomerná zmes primárnej a vedľajšej sekundárnej farby. Takéto farby sú ohnivočervená, marhuľová, limetová, tyrkysová, indigová a purpurová. Ešte sú tu tzv. sekundárne farby, fialová, oranžová, zelená, ktoré sú výsledkom zmiešania dvoch primárnych farieb v rovnakom pomere. A nakoniec komplexné farby, ktoré vznikajú zmiešaním susedných farieb.

Kruh základných farieb, je veľmi dobrá pomôcka pomocou ktorej jednoducho zistíme, ktorá farby sú vzájomne harmonické, ktoré sú doplnkové a či je farba teplá alebo studená. Kruh farieb sa skladá z 12 farieb. Teplé farby sú umiestnené na pravej strane a studené farby na ľavej strane kruhu. Farby, ktoré ležia v kruhu presne oproti sebe sú doplnkové a tie ktoré spolu susedia sú harmonické.

Zmenou rovnováhy tónov môžeme dosiahnuť optickú zmenu veľkosti priestoru. Vo všeobecnosti by sme mali vedieť, že všetky tmavé farby robia miestnosť menšou a naopak svetlé farby opticky miestnosť zväčšia. Ak napríklad natrieme jednu stenu v izbe tmavou farbou, miestnosť sa opticky skráti, čiže stena sa bude zdať bližšie. Naopak ak jednu stenu natrieme svetlejšou farbou ako ostané, bude sa nám zdať vzdialenejšia, čo je veľmi užitočné ak je miestnosť štvorcová. Ak máme byt s vysokými stropmi, opticky ich znížime natretím tmavšou farbou ako zvyšné steny. Ale ak máme v domácnosti naopak veľmi nízke stropy, môžeme si pomôcť ak ich natrieme svetlejšou farbou ako ostané steny.

Pri kombinovaní farieb by sme si mali vytvoriť hlavnú farebnú škálu, ktoré sa nám páči najviac. Ak chceme vytvoriť elegantný, moderný vzhľad, do čierno – bieleho projektu musíme zakomponovať doplnky sýtych (tyrkysová, fuksiovoružová ) alebo základných farieb. Ak však chceme vytvoriť jemnejší vzhľad, do neutrálneho projektu v kávových alebo krémových odtieňoch zapracujeme doplnky v teplejších farbách ako sú ružová alebo zlatá. Ďalším dôležitým aspektom pri kombinovaní farieb je ich pomer. Existuje tzv. trojitá farebná škála, ktorú tvoria tri farby umiestnené v kruhu v rovnakých intervaloch, aby tvorili výrazný kontrast. Nemali by sme ich však používať v rovnakom pomere, pretože môžu mať rušivý efekt. Pre vyváženejší účinok je lepšie aby jedna farba dominovala a ostatné ju dopĺňali v menšom pomere. Alebo môžeme tieto farby zjemniť sivou alebo bielou. Ak použijeme pri zariaďovaní dve farby, ktoré sa nachádzajú vo farebnom kruhu priamo oproti sebe, vytvoríme pestrý priestor bez toho aby sme báli ich nesúladu. Aj tu je však dôležité použiť jednu z farieb ako hlavnú a druhú aby ju vyvážila. Harmonický priestor zasa vytvoríme výberom farieb, ktoré sa v kruhu nachádzajú vedľa seba. Najlepšie je tieto farby použiť v rovnakom pomere, pretože ak sa použijú na zdôraznenie môžu sa stratiť.

Červená je najteplejšia, no zároveň najviac agresívna farba. Modrá je najstudenšia a v bledých odtieňoch vytvára pocit pokoja a čistoty. Žltá je veselá, v svetlých odtieňoch osviežujúca. Zelená je upokojujúca, v svetlých odtieňoch hrejivá a živá. Oranžová je priateľská a v svetlejších odtieňoch je rozjasňujúca a veselá. Fialová sa v tmavších odtieňoch spája so vznešenosťou a ako svetlejšia s nostalgiou.

Žiadne komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *