Ako funguje správne zariaďovanie bytu, domu alebo jednoducho domácnosti?

ako planovat domacnost

Zariaďovanie alebo obnova vlastnej domácnosti je vždy vzrušujúca záležitosť (najmä pre ženy). No nie je to také jednoduché ako sa na prvý dojem zdá. Nestačí len listovať v časopisoch s touto tématikou, nadchnúť sa obrázkami alebo všetkým možným vystaveným tovarom, ktorí predajne pre tento účel ponúkajú. Zariaďovať priestor bez toho aby sme nepostupovali postupne krok za krokom v správnom poradí sa nám môže nepekne vypomstiť. Napríklad objednaná skriňa sa nám do spálne nezmestí tak ako sme si to naplánovali. A to je len málo z toho, čo sa nám môže stať.

Na začiatok je potrebné zhotoviť si takú malú projektovú dokumentáciu. Na papier si nakreslíme plán miestnosti a následne si v ňom zakreslíme už jestvujúce náležitosti ako krb, okná, dvere, elektrické zásuvky aj so všetkými meraniami a vyznačením smeru otvárania. Následne sa môžeme začať „hrať“ s rozložením nábytku v miestnosti. Zmeriame si jestvujúce kusy, ako aj všetko čo sa chystáme kúpiť. Do pôdorysu by sme mali zaznačiť polohu všetkých dôležitých zariadení a spotrebičov. Na iný, najlepšie milimetrový papier si môžeme nakresliť šablóny v tej istej mierke, ktoré potom poukladáme na pôdorys. To nám pomôže pri akej – takej predstave ako to asi bude vyzerať a či sa nám všetko do miestnosti zmestí podľa našich predstáv. Vo všeobecnosti platí, že najskôr sa umiestňujú veľké kusy nábytku (posteľ, sedačka), aby sme okolo nich mohli nechať dostatok miesta pre ich plnohodnotné používanie. Premyslené plánovanie umožňuje plne využiť všetok možný priestor.

Pri projektovaní kuchyne si musíme na začiatok zvoliť jej druh. Následne veľkosť, nábytok, úložný priestor a zariadenie. Nástenné skrinky by mali byť umiestnené vo výške, ktorá optimálne vyhovuje dospelému človeku, ale najmä dospelým v konkrétnej rodine, ktorá bude kuchyňu užívať. Úložné, pracovné priestory a spotrebiče treba naplánovať logicky, zamyslieť sa, čo, kde a kedy budeme niečo robiť, aby bolo všetko pri práci po ruke. Chladnička by mala stáť, čo najďalej od sporáka a od miest, kde je teplo. Veľmi dôležité pravidlo, ktoré treba dodržať pri zariaďovaní kuchyne sa nazýva „pracovný trojuholník“ (maximálne do štyroch metrov), ktorého podstata je ľahký a voľný pohyb medzi sporákom, drezom a chladničkou.

Pri zariaďovaní obývacej izby je najdôležitejšie, aby bola pohodlná. Prv ako sa rozhodneme pre veľké úpravy mali by sme porozmýšľať akú atmosféru chceme v miestnosti vytvoriť. Tiež musíme pouvažovať nad tým, čo chceme v miestnosti zdôrazniť, čo naopak schovať. Úložný priestor v obývacej izbe by mal byť praktický.

Spálňa je spravidla najosobnejšie a najintímnejšie miesto v dome alebo byte. Spánok je veľmi dôležitý faktor nášho života, čiže miestnosť v ktorej spíme môže mať na jeho kvalitu podstatný vplyv. Znamená to, že ak si nedáme pozor alebo sa unáhlime pri zariaďovaní tejto izby, môže to ovplyvniť náš odpočinok. Do malých spálni by sme nemali umiestňovať priveľa nábytku, aby nevyzerali preplnené. Spálňa by mala byť situovaná v najtichšej zóne bytu alebo domu, čo sa ale ťažko dá ovplyvniť v obytnom dome (paneláku, tehláku). Ak chceme do tejto izby umiestniť aj pracovný kút, mali by sme ho vhodne oddeliť. Veľký pozor si treba dávať aj pri výbere postelí, matracov a roštov. Steny v spálni by sme nemali natierať krikľavými farbami, lepšie je zvoliť si jemnejšie odtiene, ktoré podporia oddych a pokoj. Zvýšenú pozornosť treba venovať aj úložnému priestoru (aby ho nebolo málo alebo aby nebol zle situovaný), pretože neporiadok v spálni na nás určite nebude pôsobiť pozitívne.

Naprojektovať funkčnú a vyhovujúcu kúpeľňu môže byť niekedy poriadne tvrdý oriešok. Najmä v panelákových bytoch, kde sú na tento účel vyčlenené priestory bez prirodzeného svetla, nedostatočného vetrania a vo veľmi malej rozlohe. V takýchto prípadoch je kľúčom maximálne využitie horizontálneho aj vertikálneho priestoru. Dôkladné plánovanie nám môže pomôcť, aby sa aj do tej najmenšej kúpeľne zmestila vaňa, sprchový kút, umývadlo i odkladací priestor. Sklené tvarovky použité namiesto steny alebo časti steny nám môžu zabezpečiť aspoň trochu prirodzeného svetla. Viac svetla dosiahneme aj použitím zrkadiel alebo chrómovaných vodovodných batérií. Rohovými vaňami alebo umývadlami si môžeme pomôcť pri asymetrických miestnostiach alebo hluchých priestoroch. Steny a podlaha v kúpeľni by mali byť z materiálov odolných proti mastnote a horúcej pare a takisto by mali byť tieto materiály ľahko čistiteľné.

Spokojnosť a pohodlie vo vlastnej domácnosti, je cieľom asi každého z nás. Preto by sme mali na začiatok popremýšľať o svojom štýle, o svojich potrebách a o tom, čo je pre nás dôležité.

Žiadne komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *