Ako funguje ochranná vrstva pokožky?

emotions-371238_1280

Zdravá koža chráni organizmus pred vstupom škodlivých látok ako sú baktérie, plesne, vírusy. Koža sa tu stáva akýmsi ochranným múrom. Do kože sa takéto škodliviny nedostanú ani keby sa nachádzali v látkach, s ktorými príde koža do styku. Do tela sa môžu dostať iba cez narušené, zranené miesta pokožky.

Proces bezpečnej ochrany pokožky, ktorá vlastne takto chráni celé telo je veľmi zaujímavým javom. Pokožka je vybavená imunitným systémom. Práve pokožkový film je akousi predsunutou hliadkou veľkého imunitného systému. V prípade potreby vie vyvolať naliehavý poplach a imunitný mechanizmus uvedie do stavu pohotovosti.

Pokožkový film alebo kožný dáždnik je líniou prvého kontaktu medzi kožou a vonkajším prostredím. Zvykneme ho nazývať tiež kyslým kožným plášťom, či ochranným kabátom kože. Keby sme sa chceli vyjadriť odborne, tak chemicky ide o hydrolipidovú emulziu, ktorú je možné prirovnať k oleju vo vode. Na povrchu vzniká samoemulgáciou. Vodnú fázu tvorí pot, tukovú zase výlučok mazových žliaz- kožný maz. V takto vzniknutom ochrannom filme sú prítomné aj odlupujúce sa rohovinové bunky bielkovinovej povahy.

bath-465577_1280

Niektoré zložky potu pôsobia na pokožku hydratačne a súhrnne sa označujú ako NMF – prirodzený hydratačný faktor. Tvorí ho súbor látok, ktoré prospievajú hydratácii pokožky ( močovina, kyselina mliečna, prolín, glycerol a pod.). Známe hydratačné kozmetické prípravky sa usilujú verne odkopírovať zloženie NMF. Ochranné a regeneračné prípravky pre zmenu kopírujú zloženie kyslého kožného filmu a medzibunkovej pokožkovej hmoty.

Pokožková emulzia v zlúčení s medzibunkovou hmotou ovplyvňuje zdravie a krásu pokožky a vlasov.

Tenká vrstvička kyslého hydrolipidového filmu pôsobí na rohovine ako kvalitný prírodný krém, ktorý ju chráni pred mechanickým, chemickým a mikrobiálnym vplyvom. Podobný ochranný povlak majú na pokožke aj živočíchy. V kozmetike sa zvykne využívať lanolín – pokožkový film premasťujúci vlnu oviec, purcelin – premasťuje perie vodnej hydiny.

Na povrchu nášho tela bojujú dobré a zlé mikróby. Mierne kyslé pH je prospešné pre rozvoj mikroflóry, ktorá pôsobí na pokožku priaznivo. Prospešné baktérie produkujú látky s dezinfekčnými účinkom a tak chránia kožu pred choroboplodnými mikroorganizmami. Kozmeticky a zdravotne sú škodlivé najmä tie, ktoré spôsobujú zápal a hnisavé procesy na koži. Iné choroboplodné organizmy spôsobujú hubové ochorenia – mykózy. Oslabený imunitný systém a vlhko vytvárajú ideálne podmienky pre vznik kvasinkových ochorení- kandidózy.

Dezinfekčné, dezodoračné a alkoholické prípravky ničia škodliviny, no zbavujú nás aj prospešných mikroorganizmov. Ak sa pravidelne vytrácajú z našej pokožky, tak organizmus, vrátane pokožky, stráca odolnosť voči chorobám.

adorable-20374_1280

Podobne nepriaznivo môže pôsobiť tiež častý kúpeľ bez následného ošetrenia. Prirodzené samoobranné mechanizmy pokožky sú tak nadmieru vyčerpané.

Žiadne komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *