Ako funguje inflácia?

peniaze

Určite si spomeniete na vaše staré mamy ako vám pri každej možnej príležitosti vraveli vety ako : „Za mojich čias sme si kupovali zmrzlinu za 20 halierov, a chlieb stál korunu.“ Dnes ale kupujeme chlieb za 1 euro (30,1260 SK) poďme si teda vysvetliť ako je to možné.

Za všetko môže ekonomický jav nazývaný inflácia.

Inflácia je rast cenovej hladiny (a nie iba jednotlivých cien). Teraz vám vysvetlím, čo to znamená:

Zvýšenie cien tovarov a služieb zapríčiní aj tlak na rast miezd. Čo je samozrejme veľmi pochopiteľné: Hneď ako sa zvýši cena tovarov a služieb (či už potravín, áut, benzínu, alebo poplatkov za kaderníčku ) ľudia začnú tlačiť na svojich zamestnávateľov, aby im zdvihli platy, aby si mohli dovoliť kupovať to, na čo boli zvyknutí. Zvýšia sa ceny tovarov a služieb, zvýšia sa aj platy – zvýši sa cenová hladina.

A tak nastane situácia, že to čo predtým stálo 1 euro stojí teraz 1.5 eura (a o 20 rokov bude stáť možno 30). Takže ak ste mali predtým v peňaženke 3 eurá, mali ste, ako keby, 3 chleby. Teraz za to máte iba 2. Takže ako vidíte klesá kúpna sila peňazí (množstvo tovarov a služieb ktoré nakúpite za určitú sumu peňazí), peniaze sa znehodnocujú.

Na prvý pohľad sa inflácia môže zdať ako negatívy jav, ale nič nie je čiernobiele. Vždy s nájdu ľudia ktorý na nej strácajú, ale aj takí ktorí na nej zarobia.

Inflácia škodí najmä:

Veriteľom – ľudom ktorí požičiavajú peniaze. Pretože pokiaľ peniaze strácajú kúpnu silu, vždy sa im vráti menej ako požičali.

Spotrebiteľom – ľuďom ktorí vkladajú peniaze do banky. Pretože pokiaľ sa stane, že úrok v banke je nižší ako inflácia, vrátia sa im peniaze s nižšou hodnotou.

Podnikom – sťažuje predikcie a plány do budúcnosti.

Inflácia pomáha:

Dlžníkom – Tým čo peniaze dlžia. Pretože vrátia síce rovnakú sumu peňazí, ale znehodnotenú. (Preto sa dlh úročí)

Vlastníkom tovarov – Pretože si infláciu môžu započítať do ceny tovarov.

Poznáme viacero druhov inflácie, spomeniem iba najzákladnejšie delenia:

Inflácia z kvantitatívneho hľadiska:

  • Mierna – Medziročný rast cien o 1-9% (To čo stálo 1 euro stojí 1-1.09eura)
  • Cválajúca (galopujúca) – Medziročný rast cien o 10-1000% (To čo stálo 1 euro stojí 1.1-10 euro)
  • Hyper inflácia – Medziročný rast cien o viac ako 1000% (To čo stálo 1 euro stojí za rok viac ako 10 euro)

Inflácia z hľadiska príčin vzniku:

  • Dopytová – Nastáva vtedy ak na trhu je málo tovarov a veľa peňazí (vysoký dopyt nízka ponuka) Ľudia veľa nakupujú a výrobcovia si to uvedomia a zvýšia ceny- zvýši sa cenová hladina.
  • Nákladová – Zvýšia sa náklady na výrobu a výrobcovia zvýšia ceny, Ľudia zatlačia na zamestnávateľov a tí im zvýšia platy a opäť sa roztáča inflačná špirála a zvyšuje sa cenová hladina.

Zaujímavosťou je inflácia v Africkom Zimbabwe ktorá v januári minulého roka prekonala 100 000% koncom decembra to bolo už 231 000 000% a v apríli bola mena zrušená. Určite ste na internete postrehli vtipné obrázky so Zimbabwiansky dolármi ktoré vravia že tam môže byť milionárom každý. Tým, že je tam taká obrovský inflácia Zimbabwianska centrálna banka bola nútená vydávať peniaze čoraz vyššej nominálnej hodnoty. Zimbabwianský dolár bol nahradený za dolár, aj keď ten sa nestal oficiálnou menou.

Žiadne komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *